Provincie verdubbelt budget voor noodhulp aan gemeenten

22 apr 2020, 20:48 Nieuws
2020 03 04 coronavirus 4885735 960 720

De Provincie stelt meer geld beschikbaar voor acute hulp aan gemeenten.

Eerder wilden Gedeputeerde Staten al € 5 miljoen vrijmaken, maar op 22 april 2020 gingen Provinciale Staten akkoord met het voorstel er nog eens € 5 miljoen aan toe te voegen. In totaal is er daarmee € 10 miljoen beschikbaar voor de acute hulpvragen.

Niet alleen voor gemeenten

Overigens gaat niet al het geld naar gemeenten. Er is ook geld beschikbaar voor kleinschalige initiatieven om de leefbaarheid te stimuleren, en voor cultuur, sport, dorpshuizen en recreatie en toerisme. Het hulpbudget is een onderdeel van de Gelderse aanpak in deze coronacrisis. Deze heeft 3 fases: de acute hulpverlening, de overbruggingsfase en uiteindelijk de fase van herstel.

Nuon gelden

De provincie - als dat nodig is - Nuon-gelden gebruiken om de economische gevolgen van de coronacrisis in te perken. Zo meldt Omroep Gelderland .

Ook veel politieke partijen zijn daar voor, al is er bij sommige partijen terughoudendheid. Markink: 'We hebben misschien veel meer geld nodig dan de tien miljoen euro. We zijn ons aan het voorbereiden en hebben gesprekken met instanties en gemeenten. Rond de zomer moeten we een beeld hebben wat er nodig is. We willen eerst in beeld hebben en dan pas praten over de financiering.'

Coronanoodfonds

De gemeenteraad van Rheden vindt, dat er veel meer geld op tafel moet komen. Ze deed onlangs een oproep aan het college van Gedeputeerden van de Provincie Gelderland om een Noodfonds Coronavirus voor gemeenten in te stellen. Dat melden de collega's van rheden.nieuws.nl

Hoewel de Rijksoverheid en de Provincie ondersteunende maatregelen hebben aangekondigd, verwacht de gemeenteraad van Rheden niet dat dit voldoende zal zijn om de financiële tegenvallers, veroorzaakt door het coronavirus, op te vangen.

Extra kosten

Het gaat hierbij om uitgaven als:

  • Extra capaciteit (mensen en middelen) voor uitvoering van Rijksmaatregelen.
  • Continuïteit bieden aan zorgaanbieders.
  • Zeer forse verhoging van gebruik van reguliere bijstand.
  • Vrijwilligersorganisaties die onder druk staan; inkomsten die bij alle sport- en cultuurinstellingen maandenlang wegvallen.
  • Misgelopen inkomsten door het sluiten van sportvoorzieningen en zwembaden.
  • Vertraging van de uitvoering van bezuinigingsmaatregelen.
  • Uitstel belastingmaatregelen inwoners en ondernemers die kunnen leiden tot afstel door faillissementen.
  • Laptops voor gezinnen, andere vormen van onderwijsondersteuning.
  • Extra kosten door vertraging van projecten als gebiedsontwikkeling en duurzaamheid.

100 euro per inwoner

Om deze kosten te kunnen betalen, stelt de gemeenteraad de Provincie voor een Noodfonds Coronavirus voor gemeenten in het leven te roepen. Via dit noodfonds kan de Provincie snel en met zo min mogelijk administratieve druk, gemeenten ondersteunen bij het ontstaan van onvoorziene extra kosten in deze bijzondere tijd. De raad is van mening dat voor het noodfonds in totaal 210 miljoen Euro nodig is. Dat betekent een bedrag van 100 euro per inwoner van Gelderland.