Van prangende vragen over de veiligheid tot de opmerking dat er meer dan 100 vrijwilligers zich gemeld hebben om de 278 asielzoekers op te vangen.
Het ging in de twee meedenkbijeenkomsten, één in het clubhuis van Veensche Boys en één in de Eshof, alle kanten op, van een volstrekt gebrek aan vertrouwen in de gemeente tot aan applaus voor de opzet toe.
De belangstelling voor de vier bijeenkomsten was groot.
De vier bijeenkomsten voltrokken zich volgens dezelfde agenda. Eerst legde projectleider Chiel Naber uit hoe ver de gemeente staat in het ontwikkelen van de plannen.
Daarbij valt op, dat Nijkerk de eerste gemeente in het land is, waar het beheer van de vier locaties bij de gemeente en niet bij het COA ligt. Daar is voor gekozen om alles in eigen hand te kunnen houden. Zo kunnen asielzoekers beter naar onderwijs (ook voor volwassene) en werk begeleid worden. Naber: "Ze moeten bijdragen aan de samenleving." En wel vanaf dag één.
Hij liet ook weten, dat in Nijkerk alleenstaande mensen en in de twee kernen gezinnen en stellen komen. AMV-ers (Alleenstaande minderjarige vluchteling) komen niet naar Nijkerk.
Ondanks zijn bezielende betoog was lang niet iedereen overtuigd. Vooral in Nijkerkerveen overheerste scepsis. Daarbij speelde de veiligheid een grote rol. Er werden dan ook veel vragen en opmerkingen over gemaakt. Daarnaast was er aandacht voor het verkeer en dan met name de ontsluiting van de AZCterreinen op de bestaande wegen.
Mensen hadden ook moeite om achter de plannen te gaan staan, omdat die nog lang niet concreet genoeg zijn. En dus hing de vraag boven de gesprekken of het allemaal wel gaat lukken. Is er straks wel genoeg personeel om veiligheid, begeleiding en onderwijs te waarborgen, zo vroeg men zich hardop af.
Op weg naar de plannen, zoals die nu op tafel liggen, is ook al veel gezegd over de woningen, die op de locaties komen voor starters en statushouders. Die komen er, maar hoeveel, wat voor soort woningen en voor wie precies, daarover wordt nog verder met inwoners in werkgroepen overlegd. U kunt in de werkgroepen, die de locaties in Nijkerkerveen en Hoevelaken verder gaan invullen, meedenken en praten. Hier kunt u zich ervoor aanmelden.
Later zullen de verslagen die van de bijeenkomsten gemaakt worden op de site van de gemeente gepubliceerd worden.