Accent Praktijkonderwijs Nijkerk, H3lab en de gemeente organiseerden afgelopen zomer voor het eerst de Zomerclub.
Er deden 30 leerlingen mee. Het programma bood jongeren in de schoolvakantie ontmoeting en structuur. De initiatiefnemers willen onderzoeken of de Zomerclub kan groeien. Ze denken aan meer jongeren, andere scholen en meer schoolvakanties.
Niet voor iedereen een vrije tijd
Voor sommige jongeren valt in de vakantie veel weg. Ze missen dan de structuur van school, hun vrienden en vertrouwde volwassenen. Niet alle jongeren gaan op vakantie. Niet iedereen heeft geld voor uitjes of een groot sociaal netwerk. Leerlingen vertelden er zelf over. “Soms lig ik hele dagen op de bank op m’n telefoon”, zei een leerling. Een ander zei: “Ik verveel me de hele dag.”
Twee keer per week activiteiten
Henk ter Haar, directeur van Accent Praktijkonderwijs Nijkerk, en Marijn Bontje kregen eind mei het idee voor een zomerprogramma. Samen met H3lab, de gemeente Nijkerk en lokale partners zetten ze de Zomerclub in korte tijd op. Lokale partners waren onder meer Kunstlokaal Nijkerk, Streams en Bibliotheek Nijkerk – Hoevelaken – Nijkerkerveen.
Leerlingen konden twee keer per week meedoen. Er waren sportieve en creatieve activiteiten, spelletjes en uitstapjes. Veel leerlingen kozen voor samen bakken en picknicken. Ook een bezoek aan een zwemplek en een graffitiworkshop bij Kunstlokaal Nijkerk trokken veel deelnemers. Daarnaast konden leerlingen vrienden zien, even het huis uit gaan en contact houden met vertrouwde volwassenen.
“Door jullie zie ik mijn vrienden weer in de vakantie”, vertelde een leerling. Een ander zei: “Leuk en fijn dat docenten zo naar je luisteren als je ergens mee zat.” Een derde leerling zei: “Het voelde alsof er om ons gegeven werd.”
Volgens Ter Haar mag de aandacht voor jongeren niet stoppen bij de schooldeur. “Niet iedereen gaat op vakantie, niet iedereen heeft een groot sociaal netwerk en niet iedere jongere vindt vanzelf zijn weg naar een zinvolle vrijetijdsbesteding.”
Het belang van voorkomen
Marijn Bontje (chef missie H3Lab) wijst op het belang van voorkomen. “Voor sommige jongeren betekent vakantie niet alleen vrijheid, maar ook het wegvallen van structuur, sociale contacten en een plek waar ze zich gezien voelen. Juist dan is het belangrijk om verbinding te blijven bieden. Daarmee willen we voorkomen dat jongeren zich terugtrekken, vereenzamen of buiten de groep komen te staan.”
Bontje wil verder met de ervaringen van de eerste Zomerclub. “Met H3lab willen we voortbouwen op de ervaringen van deze eerste Zomerclub en onderzoeken hoe we ook op andere scholen en tijdens andere schoolvakanties van betekenis kunnen zijn. Want aandacht voor het welzijn van jongeren zou niet moeten stoppen zodra de schooldeuren sluiten.”
Plannen voor volgend jaar
Volgend jaar willen de initiatiefnemers minstens twee keer zoveel jongeren bereiken. Ook kijken ze of de Zomerclub breder in Nijkerk kan worden aangeboden. H3lab onderzoekt hoe meer jongeren en scholen kunnen meedoen aan een laagdrempelig vakantieprogramma. Volgens H3lab mag een fijne vakantie niet afhangen van de thuissituatie of het geld van een jongere.
Bron: H3lab