INGEZONDEN BRIEF: lies, damned lies, and statistics…”

11 mrt 2014, 18:20 Knipsels
tsq3cwjba3g8pojva1ai0b94p gouden windei

In december 2013 heeft Vereniging Eigen Huis een landelijke OZB peiling gehouden waaraan 104.655 huiseigenaren hebben deelgenomen. Met deze peiling wil Vereniging Eigen Huis inzicht hebben in hoe huiseigenaren denken over de onroerendezaakbelasting(OZB) en wat hun verwachtingen zijn over de toekomstige ontwikkeling van de OZB. Hieronder zitten 332 inwoners van de gemeente Nijkerk.

CDA Nijkerk Hoevelaken schrijft in een jongsTleden het navolgende:

persbericht van 10 maart

“In een tijd van recessie waarbij de inkomens onder druk staan mag je de lokale belastingen niet verhogen` aldus René Windhouwer, lijsttrekker voor het CDA Nijkerk-Hoevelaken bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Hierin staat het CDA Nijkerk-Hoevelaken niet alleen. Uit een enquête van de Vereniging Eigen Huis blijkt dat bijna 80% van de Nijkerkers net als wij vinden dat de gemeente Nijkerk de belastingen niet mag verhogen om de gaten in de begroting te dekken.”(einde citaat)

Enige nuance is echter op zijn plaats. Feit is dat 78% van de 332 ondervraagde eigenwoningbezitters het niet acceptabel vinden om gaten in de begroting op te vullen met de opbrengsten van de OZB. Dat is toch echt wat anders dan 80% van de totale Nijkerkse bevolking zoals het CDA in het bericht onterecht suggereert.

“Het CDA wil net als bijna 80% van de inwoners geen belastingverhoging” staat op hun website te lezen. De 332 eigenhuizenbezitter in Nijkerk kregen van Vereniging eigen Huis echter ook de onderstaande stelling voorgelegd.

‘Ik heb liever dat de gemeentevoorzieningen (bv. zwembad of bibliotheek) sluit, dan dat de OZB wordt verhoogd’

Eens 17%

Oneens 72%

Weet ik niet 11%

Bijna driekwart van de 332 eigenwoningbezitters in Nijkerk geeft dus aan liever de OZB te verhogen dan gemeente voorzieningen te sluiten. Gemeenten moeten zich wel nadrukkelijk en beter verantwoorden bij het maken van dergelijke keuzen. Dit leidt tot meer draagvlak. Dat sluit haarfijn aan bij mijn eerder gepubliceerde brief . En in hoeverre speelt het standpunt van politieke partijen over de OZB voor hen een rol bij het uitbrengen van hun stem? Van de 332 inwoners in Nijkerk gaf slechts 6% aan dat het OZB standpunt van doorslaggevende betekenis is bij het uitbrengen van hun stem.

Bezuinigen…en Investeren

Het CDA Nijkerk-Hoevelaken gaat dus wel erg vrijpostig om met de door Vereniging Eigen Huis gehouden OZB peiling in Nijkerk. Of vrij naar de Britse staatman Benjamin Disraeli (1804–1881): "There are three kinds of lies: lies, damned lies, and statistics.”

bijdrage van Werner de Coninck, Lijstduwer VVD Nijkerk Hoevelaken