
Donderdagavond werd in De Schakel het verkeersplan gepresenteerd. De grote zaal van het vergadercentrum was voor de helft met belangstellenden gevuld.
Dat plan maakt onderdeel uit van een aantal wegen, die momenteel bewandeld worden om over een paar jaar een "Aantrekkelijk Nijkerk" op de kaart te hebben gezet. Als het aan de opstellers van het verkeersplan ligt, gaat er de komende jaren rond en in het centrum veel veranderen.
Het Platform Binnenstad Nijkerk - bestaande uit bewoners, ondernemers en belangenorganisaties - heeft de afgelopen maanden gewerkt aan dit plan gewerkt. De binnenstad moet er door opknappen, waardoor je er mer meer plezier, woont, winkelt of werkt.
Voldoende parkeerplaatsen op goedbereikbare locaties zijn noodzakelijk, maar het moet niet te rommelig worden. Daarom is de "zeesterstructuur" bedacht. Parkeren doe je straks hier:
Ook komen er 20 “Shop&Go” plekken, waar je dicht bij winkels even kort (maximaal 15 minuten) kunt parkeren. De parkeerplekken langs straten verdwijnen.
Dat is een essentiële stap om de binnenstad aantrekkelijker te maken. Vracht- en ander autoverkeer in de smalle straten leidt nu eenmaal tot onveilige situaties en geeft overlast. Goede bevoorrading en bewonersverkeer
moet natuurlijk mogelijk blijven, maar wel binnen bepaalde tijden en volgens vaste routes. In het voetgangersgebied is gemotoriseerd verkeer elke dag tussen 11.00 uur en 17.30 uur verboden (ontheffing mogelijk) en op de andere tijden alleen toegestaan voor laden en lossen. Buiten dat gebied komen laad- en losplaatsen in de binnenstad, waar je tussen 11.00 uur en 17.30 uur mag laden en lossen.
De opiniepeiling op nijkerk.nieuws.nl laat zien, dat 62,5 % van de mensen, die hun mening gaven het met de autovrije binnenstad eens is.
De binnenstad heeft een binnenstadsring (Vrijheidslaan-TorenstraatCallenbachstraat), met veel verkeer. Voor een behoorlijk deel gaat het om doorgaand verkeer. Om hier iets aan te doen zijn ingrijpende maatregelen nodig. De ringstructuur moet veranderen in een sterstructuur. Je kunt dan vanuit allerlei richtingen rechtstreeks naar de binnenstad rijden, maar rondrijden is veel minder eenvoudig en voor de hand liggend.
De beste maatregel om dit te bereiken zou zijn om de binnenstadsring af te sluiten voor doorgaand verkeer, bijvoorbeeld bij het Kerkplein. Maar, met name omdat een oostelijke rondweg tussen de Berencamperweg en de Oude Barneveldseweg ontbreekt, ontstaat er dan heel veel sluipverkeer. Het idee is de oostelijke rondweg zo spoedig mogelijk aan te leggen.
Minder doorgaand verkeer en veilige wegen vraagt ook dat er kritisch naar rijroutes gekeken wordt. Die moeten bovendien logisch en samenhangend zijn. Daarom wordt voorgesteld een aantal rijrichtingen aan te passen.
Heel veel Nijkerkers komen op de fiets naar onze binnenstad. Belangrijk dus dat fietsroutes logisch en veilig zijn, zonder dat fietsers overlast geven aan bijvoorbeeld voetgangers. Voorgesteld wordt
• Verbeterde fietsroutes en aanpassing van oversteekplaatsen, met name bij de binnenring.
• Meer en goede fietsenstallingen aan de rand van het winkelgebied.
Een aantal straten en stegen zijn te smal voor gebruik van fietsers én voetgangers. Daarom wordt het verboden te fietsen tussen 11.00 uur en 17.30 uur op de Singel, in de Kloosterstraat, het Verlaat, de Catharinastraat en de Kerkstraat.
De binnenstad moet natuurlijk ook goed bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. Daarom willen de opstelleers van het verkeersplan, dat er een herkenbare looproute komt van het station, via het van Reenenpark, naar het centrum. Op de hoek OranjelaanVetkamp zou men graag een nieuwe bushalte zien.
Voor mindervaliden komen er parkeerplekken dicht bij winkels. Obstakels en hoogteverschillen worden zoveel mogelijk verwijderd en er komt goede routebegeleiding.
Meer informatie is te vinden op desite, die Arjen Gerritsma maakte voor het Platfom Binnenstad Nijkerk
Als het aan het platform ligt beslist de raad in januari en daarna kan het werk beginnen. Voorzitter Henk van de Brink straalde uit, dat dat got en met januari allemaal niet zo moeilijk kon zijn.






