De Tijdmachine, een verhalenbundel over de oorlog door basisschoolkinderen geschreven

27 nov , 19:33 Nieuws
2025-11-27 de tijdmachine-3

De herdenking van 80 jaar Vrijheid kreeg donderdagavond een slot in de raadszaal van het gemeentehuis.

Wat er aan vooraf ging

Basisschool De Hoeksteen had de Jeugdgemeenteraad van maart 2025 gewonnen. De leerlingen dachten na over het thema ‘80 jaar Vrijheid in de gemeente Nijkerk’. Net als over andere raadsvoorstellen, werd er over de plannen gestemd in die Jeugdgemeenteraad. Het plan van De Hoeksteen kreeg de meeste stemmen. Het behelsde 3 dingen: 

Een optocht van oude voertuigen

Een vrijheidsbankje

2025 05 23 vrijheidsbankje 014

Een boekje

2025-11-27 de tijdmachine-4

Over De Tijdmachine

Het laatste onderdeel van het winnende plan was dus de publicatie van een verhalenbundel, geschreven door diezelfde leerlingen van groep 8 van basisschool De Hoeksteen. De verhalen in de bundel zijn gebaseerd op vijf waargebeurde oorlogsverhalen. Deze verhalen zijn gedeeld met de kinderen door museum Oud Nijkerk. Daarna gingen ze soms alleen, soms in groepjes of tweetallen aan de slag. De teksten en de tekeningen zijn helemaal door de kinderen zelf bedacht. Het boek heeft de titel "De Tijdmachine" gekregen, gekozen om terug te gaan in de tijd van 80 jaar vrijheid.

Volgens burgemeester Tinet de Jonge is het doel van het boek de verschrikkingen van de oorlog overbrengen en het belang van vrede en samenwerking voor toekomstige generaties benadrukken.

Ieder kind uit de klas kreeg natuurlijk een exemplaar, als blijk van waardering voor al het werk. Bovendien zal elke basisschool in onze gemeente een exemplaar van "De Tijdmachine" ontvangen voor in de schoolbibliotheek.

Daarna was het tijd om wat te drinken en van een gebakje te genieten.

De gemeenteraad van Nijkerk vindt het belangrijk dat jongeren kennis maken met de (lokale) democratie. De Jeugdgemeenteraad is bedoeld om kinderen (doelgroep groep 8) op een enthousiaste en laagdrempelige manier kennis te laten maken met de politiek. Zij worden hierin begeleid door raads- en commissieleden. In 2026 staat er weer een Jeugdgemeenteraad gepland.