Het eerste kievitsei in Gelderland gevonden!!

16 mrt 2011, 17:06Nieuws
ddeeh9c6vpq8mcxeka2xhc90f 51628
NIJKERK - In navolging van het eerste kievitsei van Nederland (zondag 6 maart in Zuid-Holland) is nu ook het eerste ei in Gelderland gevonden! Aart Koelewijn, 85 jaar en vrijwilliger bij Stichting BAO (Biotoopverbetering Agrarisch Overleg), trof het ei in de polder Arkemheen, gemeente Nijkerk, aan. Het eerste kievitsei wordt gezien als de voorbode van de lente!
NIJKERK - In navolging van het eerste kievitsei van Nederland (zondag 6 maart in Zuid-Holland) is nu ook het eerste ei in Gelderland gevonden! Aart Koelewijn, 85 jaar en vrijwilliger bij Stichting BAO (Biotoopverbetering Agrarisch Overleg), trof het ei in de polder Arkemheen, gemeente Nijkerk, aan. Het eerste kievitsei wordt gezien als de voorbode van de lente!
Het leven van een weidevogel gaat niet over rozen
Het vinden van het eerste kievitsei is een feestelijk moment, de toestand van de weidevogels is helaas de laatste jaren niet positief te noemen. De meeste weidevogelsoorten (o.a. kievit, grutto, scholekster, wulp, tureluur) hebben het tegenwoordig erg moeilijk.
De vogels moeten op weilanden en akkers, die intensief bewerkt worden, hun eieren uitbroeden en hun jongen zien groot te brengen. Daarvoor hebben zij in totaal 8 tot 9 weken nodig. In die periode kan er van alles misgaan. Nesten worden bijvoorbeeld ondergeploegd, of de jongen worden opgepeuzeld door roofdieren.
Gelukkig zijn er veel boeren, loonwerkers en vrijwilligers die zich het lot van de weidevogels aantrekken. Nesten worden tijdig opgespoord en indien nodig voorzien van een markering. Tijdens landbouwwerkzaamheden worden deze nesten vervolgens ontzien. Hierdoor stijgt het percentage uitgekomen nesten aanzienlijk.
Vrijwilligers zijn onmisbaar
Stichting Landschapsbeheer Gelderland coördineert al 15 jaar de uitvoering van de vrijwillige weidevogelbescherming in onze provincie. Vrijwilligers worden voorzien van informatie en advies. Daarnaast worden alle resultaten verzameld en verwerkt in een verslag. Regelmatig worden de vrijwilligers extra beloond voor hun inzet. Sinds een paar jaar verstrekt Stichting Landschapsbeheer Gelderland ook cadeaubonnen aan de eerste drie vinders van kievitseieren. Hetzelfde geldt voor vroege vondsten van de grutto, de scholekster, de wulp en de tureluur. Op deze manier worden de circa 450 Gelderse weidevogelbeschermers extra gestimuleerd om de komende weken de draad van het beschermingswerk weer op te pakken. Nieuwe vrijwilligers zijn van harte welkom!
Het is verboden om kievitseieren te rapen. Alleen Friesland heeft een uitzonderingspositie op basis van cultuurhistorische gronden. Het eerste ei blijft in Gelderland dus ook gewoon in het nest liggen.
loading

Loading articles...

Loading