De gemeente lanceert een nieuwe subsidieregeling. Deze regeling helpt eigenaren van gemeentelijke monumenten. Ze kunnen subsidie krijgen voor onderhoud. Ook kosten voor verduurzaming vallen onder de regeling. Dit besluit is genomen op 16 juni 2025. De subsidieregeling gaat in op 1 september van dit jaar.
De gemeente wil het erfgoed in Nijkerk behouden. Ook wil men het versterken en benutten. Onderhoud van monumenten is vaak duur. De nieuwe subsidie helpt hierbij. Het zorgt dat ons erfgoed langer meegaat. Ook verduurzaming wordt ondersteund. Denk hierbij aan isolatie. Duurzame aanpassingen zorgen voor lagere energiekosten. Ze maken een pand prettiger om in te wonen. Zo voorkomen we leegstand en verpaupering. De cultuurhistorische waarden blijven behouden.
De subsidie is niet alleen voor werkzaamheden. Ook onderzoek is subsidiabel. Denk aan bouwhistorisch onderzoek. Dit helpt bij de juiste keuzes. Zo blijven de waarden van het monument intact.
Verschillende activiteiten komen in aanmerking voor subsidie. Voorbeelden zijn schilderwerk aan kozijnen. Ook herstel van metselwerk valt eronder. Isoleren van het dak of plaatsen van voorzetwanden is ook mogelijk. Bouwhistorisch onderzoek voor verbouwing of verduurzaming kan ook.
De raad stelde in december 2023 budget vast. Er is jaarlijks €50.000 beschikbaar. Per aanvraag kan maximaal €5.000 worden uitgekeerd. Dit betekent dat er een beperkt aantal aanvragen per jaar gehonoreerd kan worden. Eind 2026 volgt een evaluatie. Dan kijkt het college of het budget voldoende is. Daarnaast is er jaarlijks €15.000 beschikbaar voor uitvoeringskosten.
De subsidieregeling wordt gepubliceerd in het gemeenteblad. Alle eigenaren van een gemeentelijk monument ontvangen een brief. Hierin staat hoe ze een aanvraag kunnen indienen. Op de website van de gemeente Nijkerk komt een speciale pagina. Daar vind je alle informatie over de regeling. Ook kun je daar de aanvraag indienen.