Onze gemeente ziet het aantal meldingen over ratten en muizen stijgen, vooral in Hoevelaken.
Dat schrijft het college in het antwoord op vragen van Dyana Bezembinder - Feiken (van de Lokale Partij).
Het gemeentebestuur neemt de overlast serieus en roept inwoners op om melding te blijven maken. Dit is belangrijk om de volksgezondheid te beschermen.
De overlast van ongedierte verschilt per kern. De cijfers laten zien dat in 2025 het aantal meldingen in Hoevelaken flink is toegenomen. In 2023 waren er 25 meldingen, maar dit jaar zijn dat er al 40. In het centrum van Nijkerk is de overlast stabiel (41 meldingen in 2025). Nijkerkerveen heeft de minste problemen, met 6 meldingen.
Het gemeentebestuur werkt elke week samen met een gespecialiseerd bedrijf om meldingen over ratten en muizen aan te pakken. Zij zoeken ter plaatse naar de oorzaak van de overlast, zoals problemen met het riool, zwerfafval of slecht afgesloten afvalbakken.
Soms ligt de oorzaak bij inwoners zelf. Denk aan het voeren van eenden of kippenhokken die niet goed dicht zijn. Door de oorzaak weg te nemen, wordt de overlast blijvend minder.
Het gemeentebestuur vindt niet dat de aanpak 'passief' is. Ze bestrijdt ratten actief in de openbare ruimte. Ook controleert de Omgevingsdienst de bedrijven op goede hygiëne en afvalregels.
Er zijn al vaste maatregelen om ongedierte te voorkomen:
Hondenuitlaatstroken worden elke week schoongemaakt.
Er zijn 100 extra hondenafvalbakken geplaatst, die ook wekelijks worden geleegd.
Defecte afvalcontainers worden gerepareerd of vervangen na een melding.
Het gemeentebestuur vindt een nieuw, apart plan van aanpak niet nodig. Ze blijven liever direct en gericht actie ondernemen op basis van de meldingen die binnenkomen. Bezembinder had daar wel op aangedrongen.
Heeft u ratten of muizen gezien in de openbare ruimte? Meld dit dan bij de gemeente. Die kan er dan wat aan doen.